Doğru NEFES almayı bilmek, öncelikle daha geniş bir ruhsal bakış açısı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Öyle ki bu yeni ve genişlemiş bakış açısıyla hayatınızdaki doğru olanı ve bunun size getireceği yeni etkileri direk olarak hissedersiniz.
Varoluşu daha derin düşündükçe çeşitli ve yeni fikirlere, bakış açılarına sahip oluruz… Bu fikirler bizleri çok farklı yönlere götürebilir, hatta sonunda kendimizi fikirlerimizden ve daha da önemlisi düşüncelerimizden özgür kılmamız gerektiği fikrine bile kapılabiliriz.
İlerleme için daha geniş bir ruhsal bakış açısı gereklidir, çünkü kendimiz ve dünya hakkında ortaya koyduğumuz dar görüşlü ve bencil düşünce şekillerimizin, “duygular”, “algılar” ve “idrak” üzerinde olumsuz ve kısıtlayıcı bir etkisi vardır. Ve böyle bir düşünce şekli, sahip olduğumuz kavrayış ve deneyimlerimizin çoğunu ve gerçek doğamıza doğru yapacağımız uyanışı engeller.
Varoluş ve varlık hakkında kitaplar yazanlar “VAROLUŞU SOLUMAK” kavramını sıkça vurgularlar. Bu kavram kelimelerin ve düşüncelerin ötesine geçebilmenin yani her şeyi koşulsuzca içine dâhil ederek an da olmanın, AN ’ı solumanın önemini ortaya koyar. Derinleşmiş nefes çalışmaları sırasında aktive olan düşünce üstü durum (var oluşu olduğu gibi algılama hali), varoluş mucizesini algılamamız için alan yaratır. Bu genişlemiş algı durumu özellikle ruhsal aktivitelere veya derslere katıldığınız zaman önemli bir rol oynar. Öğretmenin varlığı, titreşimi ve içtenlikle aktardığı kendini arama, uyanış, bilinç, sevgi, doğruluk ve varoluş gibi fikirler, içinizdeki derinliklerde yankılanır. Bunlar sizi, düşüncelerinizin ve duygularınızın ötesine geçebilmenize olanak tanıyan bir açıklığı yönlendirir. Öyle ki oradan geçerek, aslında kalbinizde hep biliyor olduğunuz gerçekliği açığa çıkarabilirsiniz…


“Nefes Almayı Bilmek” kitabından uyarlanmıştır…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz